zanjan
پنجشنبه, 30 فروردین,1397
شهرستان خدابنده

منطقه خدابنده با وجود وسعت اراضی، تنوع آب و هوایی، نیروهای بالقوه و ارزان، غنای آب‌ های سطحی  و زیر زمینی و بالا بودن متوسط بارندگی برای توسعه کشاورزی بسیار مستعد است. همچنین موفق بودن کشت محصولات بالنسبه صنعتی همچون چغندر قند، ذرت علوفه‌ای، آفتابگردان و کلزا در مدتی کوتاه شاهد بسیار خوبی بر این مدعا ست. شهرستان خدابنده 3/1 اراضی زیر کشت محصولات زراعی استان را در خود جای داده و از نظر سطح زیر کشت و میزان تولید رتبه اول را در سطح استان دارا می‌باشد. به طوریکه با تولید 180 هزار تن گندم در سال به غـله استـان زنجــان معروف شده ‌است. مزارع یکپارچه، وسیع، منظم و عاری از علف‌های هرز حکایت از استعداد منطقه و علاقمندی کشاورزان دارد. با توجه به آب و هوا و خاک منطقه، زراعت غلات در این شهرستان از عملکرد بسیار خوبی برخوردار است. همچنین تولید بذر گندم در سطح 2100 هکتار از اراضی این شهرستان انجام می شود که بذر مورد نیاز استان تأمین می شود.

محصول کلزا در سطح800  هکتار کشت شده که بالاترین عملکرد را در سطح استان دارا می باشد (5/6 تن در هکتار). همچنین کشت محصولات جدید از جمله زعفران، گل گلایل، و لیلیوم در منطقه با موفقیت انجام شده و توسعه کشت این محصول از برنامه های آتی می باشد. احداث باغ پسته به عنوان یک فعالیت جدید در 6 هکتار انجام شده که عملکرد محصول به طور میانگین 1 تن در هکتار است. همچنین گلخانه ای به منظور پرورش گل لیلیوم اخیراً در شهرستان احداث شده که در سطح 2300 متر مربع فعالیت می کند وگل های تولیدی خود را به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می نماید.

در کنار این فعالیت ها افزایش دامداری های صنعتی و ایجاد مجتمع های کشت و صنعت در سطح شهرستان نیز شکوفایی این منطقه در بخش کشاورزی و دامداری را نوید می دهد. فعالیت 3 واحد از این مجتمع ها به شرح ذیل است: مجتمع کشت و صنعت دشت میر به عنوان قدیمی ترین شرکت فعال در زمینه کشاورزی در رشته های زراعت، دامداری، پرورش آبزیان و پرورش محصولات گلخانه ای در سطح 240 هکتار فعالیت دارد. دو رگ گیری، اصلاح بذر دانه های روغنی در سطح کلان، تولید بذر هیبرید آفتابگردان، اصلاح و تولید بذور سیب زمینی و گندم از فعالیت های عمده شرکت می باشد

مجتمع کشت و صنعت پیوند پرهام نیز با تکیه بر فعالیت باغداری، اقدام به احداث باغ سیب پای کوتاه مالینگ در سطح 340 هکتار نموده که با سیستم قطره ای آبیاری می شود.

مجتمع کشت و صنعت سبز دشت خدابنده با مساحت 1000 هکتار در دو رشته زراعت و دامداری فعالیت می کند که 350 هکتار تحت پوشش آبیاری مدرن بارانی (سنترپیوت) می باشد.

در سال های اخیر پرورش آبزیان با استفاده از آب کشاورزی به عنوان یک فعالیت مکمل و همسو با فعالیت کشاورزی در منطقه رواج یافته است.

فعالیت های دامداری وپرورش طیور بعنوان مکمل  بخش کشاورزی در بین روستائیان این منطقه رایج است. در حالی که بخش قابل توجهی از فعالیت دامداری به صورت روستایی وسنتی انجام می شود ، دامداریهای صنعتی نیز در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته اند  . جمعیت دامی این شهرستان در سال 1390حدود 581410 واحد دامی بوده که در بین شهرستانها رتبه دوم را دارا می باشد .در سال 1390مجموع واحدهای صنعتی دام تعداد 43 واحد بوده که واحدهای گوساله پرواری به تعداد 21  واحد با ظرفیت 3220 رأس ، بره پرواری تعداد 21 واحد با ظرفیت 5250 راس،گوسفند داشتی تعداد 2 واحد با 1120 گله وگاو داری شیری به تعداد 7 واحد با ظرفیت 640 گله را شامل می شود . در سال 1390همچنین مجموع واحدهای پرورش طیور صنعتی نیز تعداد 12 واحد بوده که 5 واحد مرغداری گوشتی با ظرفیت 74000 قطعه و3 واحد مرغداری تخمگذار با ظرفیت 23700 قطعه در سال را شامل می شود .

در سال 1390این شهرستان در رابطه با تولیدات دامی از قبیل گوشت قرمز به میزان 3784 تن رتبه سوم ، گوشت مرغ به میزان 355 تن رتبه ششم ، شیر به میزان 37224 تن رتبه سوم را دربین شهرستانهای استان دارا می باشد . با توجه به تنوع آب وهوا وپوشش گیاهی نسبتاً خوب مراتع با مساحت 000/150 هکتار ، شهرستان خدابنده یک منطقه مستعد در زمینه پرورش زنبور عسل بشمار می رود .لازم به ذکر می باشد که در سال 1390 تعداد 10126 کلنی کندوی زنبورعسل در شهرستان خدابنده به میزان82  تن تولید عسل داشته که رتبه دوم تولید استان را به خود اختصاص داده است.

دی ان ان